אנטולי קפלן: ציור מכושף

אנטולי קפלן: ציור מכושף

120 שנה להולדת האמן

לראשונה בישראל: תערוכה רטרוספקטיבית לאחד מגדולי האמנים היהודיים־סובייטים במאה ה־20.

אנטולי (תנחום) קפלן נולד ב־1902 בעיירה רוגצ'וב שבאימפריה הרוסית (כיום בבלארוס), ונפטר ב־1980 בלנינגרד (סנט פטרסבורג). הוא היה לאמן היחיד בברית המועצות שמציב את התרבות היהודית בחזית יצירתו ושזכה להכרת המשטר הסובייטי. תחת ידו קמו לתחייה חיי היום־יום של השטעטל (העיירה היהודית) וסיפוריהם של גדולי הסופרים היידיים, כמו שלום עליכם ומנדלי מוכר ספרים.

מתחת לרדאר הצנזורה הוא אף הצליח להצפין ביצירותיו ביקורת חברתית על החיים שמאחורי מסך הברזל, ועל האתגרים החברתיים והפוליטיים של יהודים בני זמנו. קפלן יצר באדיקות כשסביבו התרחשו תהפוכות פוליטיות והיסטוריות; הוא לא פסק ליצור גם בשעה שעירו לנינגרד היתה נתונה במצור, ועיירת הולדתו האהובה נכבשה ונחרבה. האמן נותר שרוי בחיפוש מתמשך אחר דרכים חדשות לתאר את סיפור ילדותו, שסירב שייגדע.

אף שנאסר על קפלן לצאת מגבולות ברית המועצות, יצירותיו נדדו ברחבי תבל והוא נעשה לאמן בעל שם עולמי. דווקא בישראל נותר קפלן שם כמעט אנונימי, המוכר ליודעי ח"ן בלבד. תערוכה זו, הראשונה מסוגה בארץ, חושפת לקהל נדבך חשוב מיצירתו הענפה – למעלה ממאה עבודות וביניהן סדרות הדפסים, קרמיקות, ציורי שמן, תחריטים וספרים נדירים. אפשר לצפות ביצירותיו בגלריית בית אבי חי (הכניסה חופשית בהרשמה מראש), בקטלוג המודפס שמוצע לרכישה באתר, ובתערוכה הדיגיטלית, הכוללת הדרכה וירטואלית מעמיקה.

אוצרים: דוד רוזנסון ועמיחי חסון
הפקה: אייל לויט וקתי טריפונוב

גלריית בית אבי חי
22.1.2023–31.8.2023
שעות פתיחה: א,ג,ד,ה | 10:00–18:00
שני  | 10:00-22:00
שישי | 09:00–13:00

להרשמה לביקור בתערוכה >>
לרכישת קטלוג התערוכה >>

 

גלרייה

מוזמנים לשוטט בתערוכה הוירטואלית, שמאגדת יצירות מכל תקופות חייו של קפלן, ובהן יצירות נדירות שניתן למצוא רק כאן, באתר התערוכה. במהלך השיטוט הוירטואלי, תוכלו לצלול אל 13 סדרות שונות של יצירות המאופיינות בתמות, בחומרי גלם ובסגנונות מגוונים, ובהם הדפס אבן (ליתוגרפיה), קרמיקה, ציורים בצבע ותחריטים. רבות מהסדרות מעניקות פרשנות חזותית לטקסטים מהקורפוס היהודי: החל מחד גדיא ועד לסיפוריו של שלום עליכם, ומאפשרות להתבונן מחדש במילים המוכרות מבעד לעיני האמן. לכל סדרת יצירות נלווה טקסט שיחשוף אתכם להקשר התרבותי, החברתי והאישי שבו הן נוצרו.

אמן ההדפס

הסרטונים שנוצרו בעקבות יצירתו של קפלן פותחים צוהר לסיפורים שעומדים בלב יצירתו: הקשר העמוק שלו למילים של שלום עליכם, עבודתו המאומצת עם טכניקת הדפס האבן, והמסע של אספניו להפצת יצירתו.  מוזמנים לצפות בהם בשביל לקבל תמונה מלאה יותר של יצירתו.

אירועים